Karpacz - Świątynia WangŚwiątynia Wang lub Kościół Wang – czyli ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela to jedna z najbardziej znanych atrakcji nie jedynie Karpacza, ale także całych Karkonoszy. Jest to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w naszym kraju.

Już sama nazwa jest ciekawostką i na próżno szukać znaczenia tego słowa w słowniku języka polskiego. Nazwa Wang pochodzi od norweskiego miasteczka, z którego pochodzi Kościół Wang.

Świątynia Wang wybudowana została z sosny norweskiej na przełomie wieków XII i XIII, bez użycia gwoździ. Kiedy kościółek zrobił się zbyt mały dla lokalnej społeczności mieszkańcy postanowili wybudować nowy. By pozyskać fundusze na budowę kościół sprzedano – nabył go król Prus – Fryderyk Wilhelm IV dla berlińskiego muzeum. Świątynię rozebrano i przewieziono do Berlina. Wówczas to, hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca, namówiła króla, by świątynia stanęła jednak w Karpaczu. Kościół był dość mocno uszkodzony i wiele jego elementów musiano odtworzyć. Przy okazji rekonstrukcji, kościół przebudowano, dodając krużganki i okna. Dobudowano również kamienną wieżę – dzwonnicę, miała ona dodatkowo ochraniać Kościół Wang przed silnymi wiatrami. Finalnie kościół oddano do użytku pod koniec lipca 1844 roku.

W latach 60-tych minionego wieku Świątynię Wang poddano zabiegom konserwatorskim – wymieniono poszycie dachu (położono gont w miejsce łupków), dodano instalację grzewczą i elektryczną.

PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA WANG
ul. Na Śnieżkę 8, Karpacz
tel. 75 752 82 90
e-mail: wang@wang.com.pl

Jeśli chcesz zobaczyć Świątynię Wang to najlepiej zrobić to z Karpacza – pełna oferta noclegów w Karpaczu na stronie: http://www.karpacz.com.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy:

Karkonosze

Karkonosze noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi

noclegi w Karpaczu
Pogoda
KARPACZ Pogoda