Borowice z lotu ptakaBorowice, jak dużo wsi w tej okolicy, założył wygnaniec z Czech – XVII wiek to okres kontrreformacji i protestanci byli prześladowani. Założycielem Borowic był Szwajcar – cieśla Meertin Marksteiner w 1644 roku. Borowice położone są w Dolinie Pięciu Potoków (Modrzyka, Granicznika, Borówki, Jeleniego Potoku, i Jodłówki) pod Karkonoszami, na wysokościach 600 – 700 metrów n.p.m.

Borowice to spokojna, cicha miejscowość turystyczna nieopodal Karpacza i Śnieżki – najwyższego wierzchołka Karkonoszy. Pierwsi letnicy zaczęli przybywać do Borowic w XIX stuleciu, a ruch turystyczny nasilił się z początkiem XX-tego wieku, gdy do Borowic doprowadzono drogę z Sosnówki i z Przesieki. Przez miejscowość przebiega parę szlaków turystycznych: niebieski do pobliskiego Miłkowa oraz zielony i żółty, jakimi można trafić w Karkonosze, jak również do Przesieki, Jagniątkowa czy na Zamek Chojnik – w drugą stronę. Najbardziej charakterystycznym budynkiem Borowic jest świątynia Matki Bożej Fatimskiej.

W Borowicach funkcjonuje orczykowy wyciąg długi na 650 metrów niedaleko ośrodka Hottur. Jest tutaj trasa zjazdowa o długości około 700 metrów i różnicy poziomów ok 130 metrów. W miejscowości znajdziemy także wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Jeśli dla kogoś to za mało, z Borowic jest niedaleko do wyciągów narciarskich w Karpaczu.

Latem, pomijając wycieczki w Karkonosze, w Borowicach warto także wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym – festiwalu poezji śpiewanej – Gitarą i Piórem, jaki odbywa się co roku. Wszystko zaczęło się latem 1989 r., gdy leśnik Waldek Szczerba wspólnie z grupą przyjaciół postanowili wspólnie pomuzykować i pośpiewać. Do tej grupy poczęli dołączać przechodzący urlopowicze, mieszkańcy Borowic. Biorący udział w tym żywiołowym spotkaniu postanowili, iż w kolejnym roku spotkają się w tym samym miejscu, zapraszając następnych znajomych, którzy potrafią i po pierwsze chcą zagrać lub zaśpiewać. I w 1990 roku, na łące zgromadziło się ponad 100 osób. W 1991 r. imprezą zainteresowali się redaktorzy Polskiego Radia Wrocław i przeprowadzili obszerną relację radiową. Zainteresowanie imprezą okazało jeleniogórskie Regionalne Centrum Kultury i kolejna, czwarta już edycja koncertu – Gitarą i Piórem – była wielkim, szeroko rozreklamowanym festiwalem z udziałem gwiazd – naturalnie tak jest do dziś.

Jęli szukasz noclegu w Borowicach, lub jego okolicach sprawdź ofertę TUTAJ.

Polecamy:

Karkonosze

Karkonosze noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi

noclegi w Karpaczu
Pogoda
KARPACZ Pogoda