Kowary starówka z lotu ptakaKowary to nieduże miasto leżące w niedalekiej odległości od Karpacza, pomiędzy Karkonoszami i Rudawami Janowickimi, przy polsko-czeskiej granicy. Do stolicy powiatu – Jeleniej Góry jest ok. 15 kilometrów.

Około 1150 roku na zboczu Rudnika (w pobliżu dzisiejszych Kowar) Walonowie znaleźli rudę żelaza. Parę lat później rozpoczęto eksploatację złóż – takie były początki Kowar. Prawa miejskie Kowary otrzymały od króla Władysława Jagiellończyka w 1513 roku. W XVI-tym stuleciu Kowary były jednym z głównych ośrodków dolnośląskiego przemysłu żelaznego. Złoty okres górnictwa Kowar zakończył okres wojen 30-letnich (XVII w.) – Kowary zostały zniszczone, a większość sztolni zatopiona. Po wojnie mieszkańcy Kowar zajęli się włókiennictwem. Wiek później Kowary dołączono do Prus. Do wydobywania rud żelaza (magnetytu) powrócono po I Wojnie Światowej, po kolejnej wojnie także, przez krótki czas, wydobywano rudę żelaza, a również, w największej tajemnicy, rudę uranu.

Dziś Kowary rozwijają się również dzięki turystom. To cieszący się popularnością region. Na narciarzy czekają przygotowane trasy biegowe na stoku Góry Wałowej, można także uprawiać narciarstwo biegowe w rejonie Przełęczy Okraj. Latem okolica chętnie wykorzystywana jest przez wielbicieli kolarstwa górskiego. Przez Kowary przebiega także kilka oznakowanych ścieżek rowerowych. Można tutaj również oddawać się jeździe konnej. Wyznaczono tutaj nawet konny szlak do Western City w Ściegnach. Nad głowami, z kolei, niejednokrotnie lecą paralotniarze. Najczęściej wybieranym miejscem startu jest Góra Rudnik. Poza pięknymi widokami, paralotniarze doceniają dużą liczbę łąk i pastwisk w okolicy, gdzie można bezpiecznie lądować.

Kowary to także właściwe miejsce do wycieczek po Rudawach Janowickich oraz Karkonoszach. Najłatwiej dotrzeć na Przełęcz Okraj, a stamtąd można wędrować dalej karkonoskimi szczytami.

Atrakcje w Kowarach:

  • Sztolnie Kowary
  • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
  • Uzdrowisko – szpitale Bukowiec i Wysoka Łąka
  • Pałace – Smyrna, Ciszyca, Nowy Dwór (Radociny)
  • Kaplica Św. Anny, Kościół Parafialny
  • Dom Kata

Ofertę noclegów w Kowarach, Karpaczu i innych, mniejszych miejscowościach znajdziesz na stronie: www.karkonosze.pl/noclegi-w-karkonoszach

Polecamy:

Karkonosze

Karkonosze noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi

noclegi w Karpaczu
Pogoda
KARPACZ Pogoda