SosnówkaSosnówka jest jedną z wiosek w gminie Podgórzyn leżącą pomiędzy Karpaczem a Jelenią Górą. Sosnówka to mocno rozczłonkowana wioska, tradycyjnie podzieloną na Sosnówkę Dolną (w pobliżu drogi 366) i Sosnówkę Górną (bliżej Borowic). Wysokość położenia wsi to 370 – 720 metrów n.p.m. Wioska została założona w okolicach jednej ze starszych dróg do Czech w sąsiedztwie Dobrego Źródła pod Grabowcem (784 metrów n.p.m.). W XVIII stuleciu była osadą tkaczy – wytwarzano tu woal, adamaszek. W dzisiejszych czasach to podgórska miejscowość wypoczynkowa, której walorem jest bliskość miast: Jelenia Góra, Szklarska Poręba i Karpacz.

Najbardziej znanym zabytkiem w Sosnówce jest kaplica Św. Anny na Grabowcu. Budynek wzniesiono na planie elipsy (14 na 10 metrów). Obecna murowana kaplica stoi w miejscu poprzednich obiektów i pochodzi z 1719 roku. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią i Józefem, ambona i dwa boczne ołtarze oraz figura Św. Wawrzyńca. Tuż pod głównym ołtarzem wybija źródło. Woda (o słabej radoczynności) wypływa na zewnątrz kapliczki kanałem i można ją czerpać. Co ciekawe, obrazy w kaplicy są namalowane nie na desce czy płótnie, lecz na miedzianej blasze ze względu na wydobywający się ze źródła radon, od którego farba na drewnie czy płótnie blakła.

Inna atrakcja Sosnówki to sztuczny zalew – Zbiornik Sosnówka oddany do użytku w 2001 r. To rezerwuar wody pitnej dla miasta Jelenia Góra i zbiornik przeciwpowodziowy zarazem. Wpadają do niego wody okolicznych strumieni: Czerwonki, Sośniaka i Podgórnej. W zamiarze miał on pełnić funkcje rekreacyjne.

W Sosnówce wytyczone są dwa szlaki turystyczne. Czarny prowadzi do Kaskady Myi a stamtąd do Przesieki, Michałowic czy w Karkonosze. Żółty prowadzi do Kaplicy Św. Anny, a stamtąd do Karpacza oraz schronisk górskich (Samotnia, Strzecha Akademicka, nad Łomniczką, Dom Śląski).

Ofertę noclegów w Sosnówce i innych, okolicznych miejscowościach znajdziesz pod adresem: http://www.karkonosze.pl/noclegi-w-karkonoszach

Polecamy:

Karkonosze

Karkonosze noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi

noclegi w Karpaczu
Pogoda
KARPACZ Pogoda