Przesieka Wodospad PodgórnejPrzesieka leży w podgórskiej gminie Podgórzyn, w niewielkiej odległości od Jeleniej Góry oraz Karpacza. Wioska leży na wysokościach 480-650 m n.p.m., w dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi. Przesieka ma rozproszoną zabudowę, normalne dla niej są skupiska paru gospodarstw otoczonych lasem. Taki układ miejscowości powoduje, że główną właściwością wsi jest cisza. Bardziej zagęszczona zabudowa znajduje się w niżej położonej, północno-wschodniej części miejscowości.

Pierwsze potwierdzone notatki dotyczące miejscowości odnoszą się do wieku XVII-tego. Cesarz podarował wieś weteranowi wojny trzydziestoletniej – Georgowi Schwinghammerowi. Nazwa wsi Przesieka pojawiła się w 1946 r., zaraz po II Wojnie Światowej nazywała się Matejkowice, za sprawą odnalezienia w niej zrabowanych obrazów Matejki.

Początek turystyki w miejscowości to połowa XIX stulecia, u schyłku wieku Przesieka była już chętniej odwiedzana niż Karpacz. Przed wybuchem II Wojny Światowej Przesieka była cenionym, sudeckim ośrodkiem sportów zimowych. Modne były wówczas wędrówki narciarskie, łyżwiarstwo, saneczkarstwo a także skoki narciarskie – co ciekawe, w miejscowości było wówczas kilka skoczni narciarskich. Największy ruch turystyczny to lata 60 i 70-te za sprawą Funduszu Wczasów Pracowniczych, masowej turystyki i studenckich rajdów. Obecnie Przesieka to raczej cicha miejscowość wczasowa. Jej atutem jest położenie – z Jeleniej Góry dojedziemy autobusami komunikacji miejskiej – linie nr 4 (spod dworca kolejowego) i 18 (z Cieplic).

Najbardziej znana atrakcja Przesieki to Wodospad Podgórnej – potrójna kaskada wysoka na 10 m. Jest on węzłem dla szlaków turystycznych z Przesieki. Przez wioskę przechodzą szlaki turystyczne: żółty na Słonecznik; zielony do Karpacza i w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby; niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, a dalej na karkonoskie szczyty i inne, do ościennych miejscowości.

Atrakcje turystyczne:

  • Wodospad Podgórnej, wysokość – 10 m – trzeci pod względem wysokości w naszych Karkonoszach
  • Waloński Kamień i Chybotek – ciekawe bloki granitowe
  • Zespoły skał – Szwedzkie Skały, Dziurawa Skała
  • Bike Maraton – doroczna impreza dla wszystkich pasjonatów dwóch kółek oraz terenowego szaleństwa

Więcej o Przesiece –> http://www.przesieka.info.pl

Polecamy:

Karkonosze

Karkonosze noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi

noclegi w Karpaczu
Pogoda
KARPACZ Pogoda