Podgórzyn z lotu ptakaPodgórzyn jest gminną wioską położoną na wysokości 350-480 metrów n.p.m., nad strumieniem Podgórna.

Najwcześniejsze informacje o osadzie, pochodzą z początku XIV w., jednakże nazwa Podgórzyn pojawiła się dopiero po wojnie. Osada była w posiadaniu cieplickiej rodziny Schaffgotsch. Rozbudowali oni stawy hodowlane, jeden z większych kompleksów stawów w całych Sudetach. W XVII stuleciu rozpoczęła produkcję ludwisarnia, odlewająca prócz dzwonów także armatnie lufy. W XVIII-wiecznym kościele pw. Św. Trójcy, poza późnogotycką chrzcielnicą, znajduje się również dzwon wytworzony w tutejszej ludwisarni. Funkcjonowały tu także tartak, papiernia, a nawet szlifiernia kryształów i kamieni szlachetnych.

Ciekawostkę stanowi także dawny tramwaj – pamiątka po linii tramwajowej powstałej w 1911 roku. Dzięki temu turyści i kuracjusze z Cieplic, dojeżdżali do Podgórzyna, skąd jest bliżej do wyjścia w Karkonosze. Obecnie ten tramwaj to jedyna pozostałość po tej linii.

Najbliższe Podgórzyna obszary Karkonoszy to Przełęcz Karkonoska i schronisko „Odrodzenie” – lecz aby tam dojść należy przeznaczyć około 4 godzin. Później można przejść na czeską stronę do Szpindlerowego Młyna (Špindlerův Mlýn). Gdy ktoś chce wędrować po karkonoskich szczytach to najwygodniej będzie udać się na kilkudniową wyprawę z noclegami w schroniskach górskich. Na jednodniowe wycieczki proponujemy podjechać do Karpacza czy Borowic. Z samego Podgórzyna na krótkie wycieczki warto udać się do Zamku Chojnik, wodospadu Podgórnej w Przesiece czy do sąsiednich Cieplic. Pod adresem: https://www.podgorzyn.com.pl/atrakcje/3/szlaki_turystyczne znajdziesz wykaz szlaków turystycznych z Podgórzyna.

Polecamy:

Karkonosze

Karkonosze noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi

noclegi w Karpaczu
Pogoda
KARPACZ Pogoda