ZachełmieZachełmie to mała wieś leżąca w gminie Podgórzyn na wysokości mniej więcej 500 m n.p.m. Zachełmie powstało w XVII wieku, po wojnie 30-letniej. Założyli je wygnańcy religijni z Czech. Początkowo mieszkańcy osady parali się wyrębem drewna i pasterstwem. Później w Zachełmiu pojawiło się tkactwo, jak również specjalność tej wioski – wiśniowe sady.

Turyści odkryli tę malowniczą miejscowość u schyłku XIX wieku. W roku 1923 zbudowano drogę do Zachełmia, spowodowało to zwiększenie turystyki. Po wojnie, w ostatnich latach swojego życia, mieszkał w Zachełmiu, w wilii o wdzięcznej nazwie „Pan Twardowski”, Ludomir Różycki znany kompozytor baletów i oper. Obecnie willa „Pan Twardowski” jest ośrodkiem wypoczynkowym Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i osoby postronne nie mają prawa wejścia do wnętrza budynku.

Z Zachełmia wiedzie kilka szlaków turystycznych, zarówno w góry, jak i do sąsiednich miejscowości. Niebieskim szlakiem można dojść do Czarnej Przełęczy w Karkonoszach (ok. 3 godzin). Krótsza wyprawa wiedzie, najpierw, szlakiem czarnym na popularny Zamek Chojnik – wędrówka zajmuje około godziny. Z zamkowej wieży można zachwycać się przepiękną panoramą Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Blisko (w Przesiece) znajduje się dodatkowo Wodospad Podgórnej – wędrówka zabiera także ok. godziny.

Do Zachełmia można dojechać też autobusami MZK z Jeleniej Góry – linie nr 4 i 18.

Na stronie: www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne znajdziesz bogatą ofertę pokoi gościnnych w Zachełmiu i innych karkonoskich miejscowościach.

Polecamy:

Karkonosze

Karkonosze noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi

noclegi w Karpaczu
Pogoda
KARPACZ Pogoda