Jelenia GóraJelenia Góra to czwarte, jeśli rozważamy liczbę mieszkańców, miasto Dolnego Śląska – według danych statystycznych zamieszkuje ją przeszło 80 tys. mieszkańców – położone nad Bobrem w kotlinie śródgórskiej. W czasie, gdy Polska była podzielona na 49 województw, Jelenia Góra była stolicą jednego z nich. Dziś to miasto na prawach powiatu. Jelenią Górę tworzą dzielnice: Cieplice Śląskie-Zdrój, Goduszyn, Grabary, Jagniątków, Maciejowa, Sobieszów, Strupice, Śródmieście, Zabobrze, Zatorze. Duża część z nich to, dołączone w granice administracyjne, kiedyś odrębne miasta i miejscowości – na przykład Cieplice bądź Sobieszów. Najmłodszą częścią Jeleniej Góry jest karkonoski Jagniątków (od 1998 r.).

Jelenia Góra to największy ośrodek kultury w Kotlinie Jeleniogórskiej. Działają tu teatry (C.K. Norwida i Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, mnóstwo galerii, muzeów, dynamicznie działa Jeleniogórskie Centrum Kultury, które pracuje przy większości kulturalnych wydarzeń w Jeleniej Górze (Liga Rocka, Krokus Jazz Festiwal, Wrzesień Jeleniogórski, Festiwal Filmów Komediowych „Barejada”, Finał WOŚP). W Jeleniej Górze zostały założone kabarety: Paranienormalni i Paka oraz zespoły: punkrockowy Leniwiec i Fort BS.

Jelenia Góra to także stare zabytkowe miasto. Do współczesnych czasów zachowało się tu dużo zabytków architektury. Przypuszczalnie, już w XIV-tym wieku miasto było bronione murami obronnymi z wieżami. W murach obronnych znajdowały się trzy bramy: przy ul. Długiej, Zamkowa i Wojanowska. Po dziś dzień zachowały się tylko szczątki dawnych umocnień: Brama Wojanowska z wieżą, resztki murów wplecione w inne budowle m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Grodzka i Zamkowa. Na Placu Ratuszowym, w centrum jeleniogórskiej starówki, stoi ratusz miejski pochodzący z połowy XVIII wieku. W początkowym okresie lat 70-tych XX wieku wyburzono większość dawnych kamienic starego miasta. Dzisiejsza zabudowa placu ratuszowego powstała w latach 70-tych i jest tylko stylizowana na minioną (pozostawiono jedynie sześć fasad starych kamienic). W centrum Jeleniej Góry znajdują się również zabytkowe budynki sakralne: kościół Św. Erazma i Pankracego – najstarsza budowla sakralna Jeleniej Góry (1552 r.), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII stulecia – największa budowla sakralna w mieście, kościół pw. NMP, aktualnie cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła także z XVIII w., kaplica pw. św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej baszty czy zespół kościoła ewangelickiego z lat 1709-1718: kantorówka, obecnie dom parafialny.

Jelenia Góra to także Uzdrowisko Cieplice, które co roku odwiedzają rzesze kuracjuszy, a także przedgórskie dzielnice: Sobieszów, Cieplice, Jagniątków, które dysponują bogatą bazą noclegową i stanowią bazę do wypadów w Karkonosze. Na obszarze Jeleniej Góry znajduje się Zamek Chojnik w Sobieszowie.

Z Karpacza do centrum Jeleniej Góry jest około 20 kilometrów.

Jeśli szukasz noclegu w Jeleniej Górze odwiedź stronę: www.jelenia.info.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy:

Karkonosze

Karkonosze noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi

noclegi w Karpaczu
Pogoda
KARPACZ Pogoda