Karkonosze - Strzecha AkademickaKarkonosze, jak podają wszelkie encyklopedie i przewodniki turystyczne to najwyższa partia jednego z dwóch głównych masywów górskich w naszym kraju – Sudetów. Karkonosze to takie Tatry Sudetów. W Karkonoszach, choć nie są tak wysokie, panuje klimat podobny do alpejskiego – z dużą ilością opadów, niskimi temperaturami, co skutkuje długim okresem, w jakim spotkamy tutaj śnieg.

Zasadniczym budulcem Karkonoszy jest granit, a wskutek panujących tutaj warunków klimatycznych, procesy erozyjne spowodowały wytworzenie tak charakterystycznych karkonoskich skałek – jest ich mniej więcej 150 grup w całych Karkonoszach. Najsłynniejsze z nich to Pielgrzymy, Trzy Świnki, Owcze Skały, Ptasie Gniazda czy Końskie Łby.

Najwyższym wierzchołkiem w Karkonoszach jest, położona na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka – 1602 m n.p.m. Wierzchołek ten góruje nad okolicą (przewyższenie to około 200m), dzięki czemu widok ze szczytu jest oszołamiający. U podnóża Śnieżki leży miasto Karpacz – znany ośrodek narciarski i turystyczny. Innym znanym wierzchołkiem jest Szrenica – 1362 m n.p.m. Nie jest ona najwyższa ale lokalizacja w sąsiedztwie miasta Szklarska Poręba powoduje, że zna ją wielu amatorów gór. Na stokach Szrenicy, rokrocznie, tłumy narciarzy oddaje się urokom białego szaleństwa. Kolejne szczyty, po naszej stronie Karkonoszy, to Łabski Szczyt – 1472 m n.p.m. oraz Wielki Szyszak – 1509 m n.p.m.

Prawdopodobnie większość Polaków słyszało także o dwóch wodospadach w Karkonoszach: Wodospad Kamieńczyka i Szklarki. Obydwa położone są w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby. Jeden z nich (Szklarka) znajduje się nawet obok trasy dojazdowej z Jeleniej Góry. W okolicy Karpacza (w Przesiece) znajduje się trzeci wodospad w polskiej części Karkonoszy – Wodospad Podgórnej – o wysokości 10m.

Karkonosze kochają nie wyłącznie narciarze – to raj dla wędrowców. Dla nich, w Karkonoszach, wytyczono setki km szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Dzięki dużej ilości schronisk turystycznych można przebyć całe Karkonosze ze wschodu na zachód lub odwrotnie. Naturalnie, wolno także robić sobie krótsze wycieczki w Karkonosze. Każda z podgórskich miejscowości – przykładowo Piechowice, Jagniątków, Zachełmie, Borowice oraz naturalnie Szklarska Poręba i Karpacz posiada połączenie z turystycznymi szlakami. Noclegi w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu umożliwiają nie tylko turystykę po uroczych, o każdej porze roku, Karkonoszach, ale zapewniają zaplecze narciarskie i wiele turystycznych atrakcji.

Jeśli szukasz noclegu w Karkonoszach – odwiedź stronę: http://www.karkonosze.pl/noclegi-w-karkonoszach

Polecamy:

Karkonosze

Karkonosze noclegi w Karpaczu

Karpacz noclegi

noclegi w Karpaczu
Pogoda
KARPACZ Pogoda